Zdrowe i bezpieczne odchudzanie

Czy istnieje zdrowe i bezpieczne odchudzanie? Wiele osób przed przejściem na dietę zadaje sobie to pytanie. Warto jednak wspomnieć, że diety nie muszą być stosowane tylko przez osoby chcące zgubić zbędne kilogramy. Jak wiadomo są świetnym sposobem na poprawę samopoczucia, humoru czy poprawienie sylwetki. Jednak w obu przypadkach należy pamiętać aby do kwestii diet podejść z rozsądkiem.

Zasady zdrowego i bezpiecznego odchudzania.

Większość osób z nadwagą chcąc zgubić zbędne kilogramy decyduje się na bardzo rygorystyczne diety. Niestety jest to bardzo duży błąd, który może bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu, a zdrowia nie kupi się za żadne pieniądze. Czasami wystarczy ograniczyć ilość pochłanianych kalorii, zmienić tryb życia oraz polubić aktywność fizyczną a efekt pewnie zaskoczyłby nie jedną osobę. Niestety wiele osób stosuje głodówki- a to wielki błąd. Może i zgubią kilka kilogramów, ale nie zdają sobie sprawy jakie zniszczenia powstają w organizmie. Przy rygorystycznym odchudzaniu tak naprawdę pozbawia się organizmu witamin, minerałów i mikroelementów, które jak wiadomo są niezbędne do utrzymania prawidłowego zdrowia. Pierwszymi oznakami stosowania zbyt drastycznej diety jest wypadanie włosów, osłabienie i zawroty głowy. Niedobór witaminy B12 i żelaza prowadzi do anemii. Faktem również jest, że po takim odchudzaniu gwarantowany jest efekt jo-jo.

Więc jak zdrowo się odchudzić? Odpowiedź jest prosta.

warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który dobierze indywidualnie dietę,

– ograniczyć ilość spożywanych kalorii, zrezygnować ze słodyczy, fast foodów, napojów słodzonych oraz tłustych potraw,

– zaprzyjaźnić się z aktywnością fizyczną, biorąc pod uwagę stan swojego zdrowia, nie można się katować,

– dobrze nawadniać organizm, mowa o niegazowanej wodzie mineralnej ( mocna kawa czy herbata również prowadzą do odwodnienia ponieważ zawierają kofeinę oraz teinę),

– zamiast smażenia na głębokim oleju warto gotować na parze,

– spożywać dużo warzyw oraz owoców, które dostarczą organizmowi witamin i mikroelementów,

– ważną zasadą jest spożywanie 4-5 regularnych posiłków dziennie,

– ciekawostką może być również fakt, ze stosując ostre przyprawy takie jak chili, imbir czy chrzan również można stracić zbędne kilogramy ponieważ przyspieszają metabolizm.

Reasumując zamiast głodzić się oczywiście kosztem własnego zdrowia warto zastosować kilka tych prostych zasad. Zbędne kilogramy pójdą w zapomnienie a to co mamy najważniejsze „ czyli zdrowie” nie poniesie przykrych konsekwencji.