Nadmierne kilogramy nieznanego pochodzenia

Bardzo często zdarza się, że ludzie nie jedzący więcej niż powinni ciągle przybierają na wadze. Tłumaczenie jest zwykle jedno – taki metabolizm. Okazuje się jednak, że przyczyna takiego stanu rzeczy może być bardziej złożona i nie należy wszystkiego sprowadzać do procesów metabolicznych, które de facto stanowią jedynie pośrednie źródło problemu. Gdzie więc należy szukać powodów swojej otyłości?

Nieprawidłowa dieta, farmakoterapia, choroby…

Jak zostało już wspomniane powodów szybkiego przybierania na wadze jest na prawdę mnóstwo. To, że ktoś niewiele je nie oznacza, że jedzenie nie może być przyczyną. Warto zapoznać się z piramidą zdrowego żywienia i porównać jej zawartość do swoich codziennych przyzwyczajeń. Większość niewiele jedzących osób, je po prostu niewłaściwie. Z przygotowywanych posiłków do organizmy dostarczanych jest zbyt mało jednych wartości odżywczych – na przykład błonnika i zbyt dużo innych – na przykład węglowodanów. Kolejnym problemem może być farmakoterapia. Osoby zażywające sterydy, oczywiście te legalne czy kobiety zażywające środki antykoncepcyjne nie są szczególnie zdziwieni wzrostem wagi, ale co mają powiedzieć osoby, które w ogóle nie zażywają żadnych leków? Pojawia się pytanie czy aby na pewno tak jest? Często nawet suplementy, czy witaminy mogą być przyczyną niekontrolowanego wzrostu wagi.

Jak sobie poradzić z przeciwnościami i zagrożeniami?

Istnieje również wiele chorób, które odpowiada za nieprawidłowe przybieranie na wadze. Może to być cukrzyca, insulinooporność i wiele, wiele innych. Gdzie zgłosić się ze swoim problemem? Na początku do lekarza pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu wywiadu oceni jakie dalsze kroki należałoby podjąć. Później, jeśli zajdzie taka potrzeba i lekarz rodzinny nie będzie w stanie określić samodzielnie przyczyny konieczne będzie udanie się do innych specjalistów – dietetyka lub diabetologa, którzy nie tylko znajdą źródło, ale wdrożą również konieczne zmiany, których zadaniem będzie doprowadzenie do redukcji tkanki tłuszczowej i przeciwdziałanie dalszemu rozwojowi problemu.